Białka Tatrzańska Panorama

Wyjazd w góry co zabrać ze sobą?

Wyjeżdżasz w góry? Nie wiesz co powinieneś ze sobą zabrać? Poznaj listę niezbędnych Ci rzeczy podczas wyjazdu w góry.

Każdy wyjazd wymaga odpowiedniego zaplanowania tego, co może być w jego trakcie potrzebne. Góry to jednak specyficzne miejsce i tam mogą być konieczne trochę inne rzeczy niż na przykład nad morzem, czy na Mazurach. Masz już dobre buty zimowe? Dowiedz się zatem, co jeszcze powinieneś zabrać w góry.

Wyjazd w góry latem – co zabrać?

Wyjazd w góry latem to świetny pomysł. Górskie wędrówki w ciągu których odetchniesz świeżym powietrzem świetnie wpływają na zdrowie i kondycję. Co jednak powinieneś zabrać ze sobą na taki wyjazd? Jeżeli właśnie piesze wędrówki są tym, co będziesz robił najczęściej to najważniejsze są dobre buty- zobacz artykuł Jak wybrać buty zimowa damskie Liczba turystów, którzy musieli zawracać nawet z najprostszego szlaku z powodu niewygodnego obuwia jest co roku olbrzymia.

Oczywiście wraz z butami powinieneś mieć odpowiednio dobrane całe ubranie. W górach pogoda może zmieniać się bardzo gwałtownie więc należy być na to przygotowanym i zabrać kurtkę od deszczu czy cieplejszą bluzę, nawet jeżeli w czasie pakowani panują upały. Aby móc iść na dłuższe wycieczki konieczny Ci będzie także wygodny plecak, bez niego nie będziesz mógł zabrać koniecznych rzeczy takich jak:
prowiant;

Przy dłuższych czy ambitniejszych wycieczkach mogą Ci się przydać także takie rzeczy jak:

Jeżeli w górach bardziej interesuje Cię podziwianie widoków niż samo chodzenie po nich to nie zapomnij o zabraniu dobrej lornetki. W wielu miejscach widokowych znajdują się płatne lunety czy lornetki, ale własny sprzęt pozwoli Ci na większą swobodę oraz oszczędności, gdyż często stacjonarne urządzenia są płatne. Każdy fan robienia zdjęć powinien również wybierając się w góry, pomyśleć o dobrym aparacie fotograficznym. Oczywiście do robienia selfie ze znajomymi czy rodziną w zupełności wystarczy Ci smartfon. Jeśli jednak chcesz podglądać górską faunę czy zachować przepiękne widoki to znaczeni lepiej w tej roli sprawdzi się lustrzanka, aparat hybrydowy czy zwykły kompakt.

Wyjazd w góry zimą – co zabrać?

Zimowe wyprawy w góry są znacznie trudniejsze. Tutaj nie obędzie się bez takich rzeczy jak porządne zimowe buty z mybaze.com, kurtka z membraną wodoodporną, ciepła czapka, rękawiczki, termiczna bielizna, czy spodnie turystyczne.

Jeżeli zamierzasz opuścić deptaki w górskich miejscowościach będziesz potrzebował wielu dodatkowych akcesoriów. Nie zapomnij o raczkach czy też porządnych rakach w zależności od tego, na jak strome i oblodzone szlaki się wybierasz. Z pewnością konieczny będzie Ci także termos z gorącym napojem, który rozgrzeje Cię i doda Ci energii na szlaku. Zaopatrz się także w energetyczne batony lub inną łatwo do przenoszenia i kaloryczną żywność, z której będzie mógł skorzystać, gdy przedłuży Ci się wycieczka.

Wyjazd w góry – o czym powinieneś pamiętać

Tak jak przy każdym wyjeździe powinieneś sprawdzić, co jest dostępne w pokoju czy domku, który wynająłeś. Wtedy masz możliwość zabrania odpowiednich rzeczy takich jak na przykład grzałka, czajnik elektryczny czy przenośne kubki. W większości miejsc takie rzeczy będą w standardzie, ale lepiej to sprawdzić. Jeśli jedziesz w góry z dziećmi pamiętaj na przykład o tym, że mogę one mieć swoje przyzwyczajenia z których ciężko jest zrezygnować. Wiele osób na wszelkie wyjazdy z dziećmi zabiera ich ulubione kocyki, poduszki, kubeczki czy gofrownicę, bez której dzieci nie wyobrażają sobie śniadania.

Dla dzieci warto też zabrać znaczenie więcej ubrań, zwłaszcza w zimie, gdyż ubrania często będą mokre, a warunki do ich suszenia mogą być nienajlepsze. Szczególnie ważne są tutaj zimowe buty dla dzieci np polecane są marki Geox - https://mybaze.com/pl/buty-chlopiece-zimowe/geox/, które bardzo długo schną, więc jeśli dzieci mają tylko jedną parę to zaopatrz się w specjalną elektryczną suszarkę do butów. Jeśli w góry wybierasz się samochodem, zabierz także dla dzieci sanki, jabłuszka czy inne tego typu sprzęty, dzięki czemu unikniesz dość drogich wypożyczalni. Chyba, że Twój pensjonat udostępnia takie akcesoria bez opłat.

Tak, jak przy wszystkich wyjazdach, nie możesz zapominać o tak oczywistych rzeczach jak dokumenty Twoje i ewentualnie dzieci, dokumenty samochodu, potwierdzenia rezerwacji pokojów, pieniądze na wszelki wypadek – gdy nie dało się gdzieś płacić kartą.

Sprawdź ofertę fantastycznego miejsca Ceprówka w Białce Tatrzańskiej. Tam z pewnością świetnie wypoczniesz i docenisz górskie wycieczki lub też nauczysz się jeździć na nartach, jeśli wybierzesz się tam w zimie.


Wróć do góry